2026-06-17 Noc Teatrów

2023 06 17 Noc Teatrów 03W sobotę 17 czerwca wszystkie teatry Krakowa otworzyły swoje wrota dla miłośników artystycznych dokonań. Teatrami stały się także miejsca na co dzień spełniające inne funkcje.

Nasz szkolny wkład w ogólnokrakowską imprezę stanowił performance, który rozegrał się w podziemnym labiryncie schronu przeciwlotniczego pod Nową Hutą. Wydarzenie nosiło tytuł "Underground" i umiejscowione było w komorach i korytarzach bunkra. Już samo przeznaczenie tego miejsca budzi wyobraźnie, emocje, może niepewność lub lęk. Obecnie czasy, pełne trudnych relacji społecznych, zawirowań politycznych, poczucia zagrożenia, czasem osamotnienia czy bezradności – sprzyjają refleksji nad własnymi wyborami życiowymi, priorytetami, wartościami, jakie nam towarzyszą. Bunkier, w którym wystąpiło Studio Teatralne SIGNUM wraz z Zespołem ARTINA, to nie tylko miejsce. To też symbol: symbol ocalenia wszystkiego, co w życiu ważne. A najważniejsze w życiu jest – samo życie...

Nasz performance „Underground” stanowił ożywioną część wystawy poświęconej ochronie ludności miasta w stanie zagrożenia. W komorach podziemnego labiryntu widzowie spotkać mogli osoby przygotowujące akcje obronne i ewakuacyjne. Fragment podziemnego korytarza zamienił się w swoisty pokaz na cieniu: krótkie filmy połączone z muzyką i grą aktorską były głosem w dyskusji nad wartością naszej codzienności. Odwiedzający zobaczyli postacie bawiące się beztrosko w kontrze do ponurych filmowych obrazów z Czarnobyla i współczesnych ukraińskich miast. Nasz performance poszukiwał odpowiedzi na pytanie: Czy potrafimy wbrew rzeczywistości ocalić w sobie dziecięcą radość życia?

2023 06 17 Noc Teatrów 012023 06 17 Noc Teatrów 022023 06 17 Noc Teatrów 042023 06 17 Noc Teatrów 052023 06 17 Noc Teatrów 06