ŚWIĘTA WIELKANOCNE

20170416 wielkanoc 00W tym roku święta Wielkanocne przyszły do nas dość późno. Wszyscy byliśmy już zmęczeni, pogoda też dość ciekawa tej wiosny... Zaraz po Świętach egzaminy III gimnazjum, jak tu spokojnie jeść jajka, babki, mazurki?
Ale damy radę! Część z nas spędziła święta w domowych pieleszach, a kilka osób skorzystało z wolnych dni i wyrwało się na wypady w Polskę, a niektórzy za granicę. Nikt jednak nie zapomniał o tradycjach świątecznych.

Święta wielkanocne są obchodzone różnie i czasem dość dziwnie w różnych krajach.

Norwedzy korzystając z wolnego czasu w Wielkanoc oddają się swoim ulubionym rozrywkom - narciarstwu i kryminałom.
W Finlandii występuje zwyczaj, który może przypominać amerykańskie obchody Halloween - dzieci przebierają się za wiedźmy i chodzą po domach zbierając cukierki.
W Danii wciąż żywa jest tradycja wysyłania wierszy do członków rodziny czy znajomych. Zamiast podpisu widnieje zagadka - tyle kropek, ile liter ma imię autora. Podczas wielkanocnego spotkania trzeba zgadnąć, od kogo dostało się w tym roku wiersz. Ten, kto nie jest w stanie poprawnie wskazać autora, musi mu dać w prezencie czekoladowe jajko.
W brytyjskim miasteczku Bacup w wielkanocną niedzielę można zobaczyć występ bardzo dziwnej grupy tanecznej. Mężczyźni z pomalowanymi na czarno twarzami odziani w dziwne stroje i dyrygowani z pomocą bata (ten ma odpędzać złe duchy) wykonują szereg tańców ludowych. Zwyczaj ten ma mieć korzenie górnicze lub miał zostać przywleczony w średniowieczu przez piratów z północnej Afryki, którzy przypadkiem musieli lądować na północy Wysp.
Ciekawy zwyczaj panuje również w Niemczech - niektórzy z ludzi przystrajają bowiem jajkami drzewka. Tradycja Ostereierbaum liczy wiele wieków. Najsłynniejsze drzewko tego typu zwane jest Saalfelder Ostereierbaum - to jabłonka znajdująca się w ogrodzie pana Voltera Krafta, który od roku 1965 w każde święta bardzo bogato ozdabia swoje drzewko (ostatnio ponad 700 jajkami).

20170416 wielkanoc 01

W wielu miejscach w Czechach i na Słowacji nadal żywa jest dziwna tradycja: młodzi mężczyźni śpiewając głośno uderzają naturalnymi batami kobiety po nogach. Wierzy się, że dzięki temu zachowają one młodość i zdrowie. W ramach podziękowania dają mężczyznom pisanki albo pieniądze.

Z ciekawym zwyczajem można spotkać się także we włoskiej Florencji. Nazywa się on Scoppio del Carro, co znaczy "wybuch wozu". W Wielką Sobotę w centrum miasta pojawia się wyładowany fajerwerkami wóz. Pokaz sztucznych ogni ma symbolizować Święty Ogień i upamiętniać czasy pierwszej wyprawy krzyżowej, kiedy to florentczyk Pazzino de' Pazzi miał jako pierwszy sforsować mury odbijanej przez chrześcijan Jerozolimy. W nagrodę otrzymał trzy krzesiwa z Bazyliki Grobu Pańskiego, które przywiózł do Florencji.

W Wielki Czwartek w katalońskim mieście Verges można z kolei być świadkiem ostatniego w Europie Dansa de la Mort, czyli tańca śmierci, który odbywa się tam nieprzerwanie od czasów średniowiecza. Równo o północy ulice tego miasteczka przemierzają pochody szkieletów wyposażonych w kosy i urny z prochami zmarłych - a całe wydarzenie trwa do wczesnych godzin rannych w Wielki Piątek.

20170416 wielkanoc 02

Na Cyprze, podobnie jak w Polsce, maluje się jajka, jednak wszystkie mają jedną barwę - czerwoną, co ma symbolizować krew Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną, przed śniadaniem, dochodzi do "bitwy na pisanki". Wszystkie osoby zgromadzone przy stole stukają się między sobą jajkami - biesiadnik, którego pisanka pozostanie nienaruszona, będzie miał szczęśliwy i spokojny rok.

W USA wielkanocnym zwyczajem jest zakładanie ogromnych, świątecznie udekorowanych kapeluszy. Co roku Amerykanie stają do konkursów, w których wybiera się najpiękniej udekorowane świąteczne nakrycie głowy. Na kapeluszach pojawiają się świąteczne króliki, kurczaki i pisanki. Ponadto jednym z najstarszych zwyczajów, praktykowanym od 130 lat, jest toczenie jajka na trawniku Białego Domu. Dzieci mają wówczas z pomocą łyżki jak najszybciej przetoczyć jajko na drugą stronę trawnika, a nad wszystkim czuwa prezydent USA.