KONCERT PIEŚNI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
26 lutego 2017 roku odbył się w Auditorium Maximum koncert poświęcony tematyce "żołnierzy wyklętych", ku czci żołnierzy walczących z komunizmem.
Żołnierze wyklęci lub inaczej: żołnierze niezłomni to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór podporządkowaniu Polski wobec ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.
Już w roku 1943 w związku z klęskami Wehrmachtu na froncie wschodnim dowództwo AK rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji terytorium Polski przez Armię Czerwoną. Powstała organizacja NIE łącząca struktury cywilne i wojskowe, mająca na celu samoobronę i podtrzymywanie morale polskiego społeczeństwa w oczekiwaniu na wojnę Zachodu z ZSRR. Organizacja ta jednak została znacznie osłabiona w wyniku akcji "Burza" i powstania warszawskiego.
Urząd Bezpieczeństwa walczył z konspiracją niepodległościową podstępnymi metodami. Już w 1945 roku utworzono tzw. Centralną Komisję Likwidacyjną AK. Zwrócono się do byłych żołnierzy Armii Krajowej z apelem o ujawnienie się i skorzystanie z amnestii. Była ona jednak podwójnym oszustwem - nie dość, że obiecywała "łaskę", mimo iż żołnierze AK nie popełnili żadnych przestępstw przeciwko narodowi, to jeszcze ujawniających się AK-owców aresztowano zamiast "ułaskawić". W 1945 roku ujawniło się ok. 50 tys. żołnierzy podziemia. Taktykę tę powtórzono również w amnestii z 1947 roku, ujawniło się wtedy prawie 77 tysięcy osób. Zebrana w toku przesłuchań wiedza posłużyła do późniejszych represji wobec ujawnionych i dotarcia do osób nadal prowadzących walkę. W sumie ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności.
W Auditorium Maximum zgromadziło się wiele osób związanych z różnymi środowiskami, które łączyła chęć upamiętnienia tragicznie zmarłych patriotów. Jedną z osób zajmujących się organizacją tego wydarzenia okazał się były uczeń naszego gimnazjum, Wojtek Gurgul.
Lutowy koncert przypomniał kilkanaście pięknych pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów, chórów i orkiestry, pokazane zostały także na ekranie fragmenty filmów dokumentalnych. Był to wzruszający i pełen emocji wieczór.