Wyzwolenie fot K Bielinski 02"Wyzwolenie" w Teatrze Słowackiego

26 marca odwiedziliśmy Teatr Słowackiego, by obejrzeć nowy spektakl tego sezonu teatralnego pt "Wyzwolenie".

Przedstawienie to luźno nawiązywało do dramatu S.Wyspiańskiego: wprawdzie aktorzy posługiwali się fragmentami tekstu z pierwowzoru, ale były one wykorzystane jako materiał do ukazanej w spektaklu lekcji w szkole. Nauczycielem w tej klasie był Konrad z III części "Dziadów" i próbował on nauczyć swoich uczniów, że jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka jest wolność. Uczniowie jednak nie przyjmują jego sposobu przekazu: jest już przestarzały... Mieszają się tu czasy Młodej Polski, wojny (a dokładniej dramat Auschwitz), komuny, epoki dzieci - kwiatów.
Spektakl, mimo wielu poruszonych ważnych tematów, nie zrobił na nas takiego wrażenia, jakiego się spodziewaliśmy. Było w nim za dużo chaosu i krzyku, za dużo pomieszanych słów i form.