I Prywatne Liceum Ogólnokształcące

Święto Niepodległości 11.11

20161110 dzien niepodleglosci 08

2016 rok. Mija 98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Polacy w każdej epoce, niezależnie od okoliczności, dążyli do wolności swego narodu. Droga do niepodległości, odzyskanej w 1918 roku, była długa i pełna niebezpieczeństw. Ale każde, nawet najtrudniejsze, wydarzenie zrodzone z patriotyzmu przybliżało Polaków do ostatecznego zwycięstwa w walce o wolność państwa.

W przeddzień święta narodowego nasz Zespół Teatralny Signum zaprezentował widowisko multimedialne pt. "Z szóstką przez epoki". Dzięki prezentacji dokumentalno-filmowej przyjrzeliśmy się niełatwej drodze Polaków do niepodległości przez pryzmat czterech wydarzeń z historii naszego narodu.

Naszym gościem był ks. dr Wiesław M. Alicki, zapalony kolekcjoner broni palnej, który opowiedział nam o swojej kolekcji.

W czterech rogach sali znalazły się stanowiska teatralizujące kolejne wydarzenia: chrzest Polski (poganki pod posągiem Światowida i mnich z krzyżem), układy polsko-krzyżackie (rycerz polski i krzyżacki rozmawiający pod wysokim zamkiem ), działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego (legioniści przy stole z repliką broni z epoki oraz telefonami polowymi), strajk robotniczy w 1056 roku (krzyże poznańskie, wyposażenie oddziałów milicji, kostki brukowe, trójka robotników wspominających bunt).

20161110 dzien niepodleglosci 04 20161110 dzien niepodleglosci 06 20161110 dzien niepodleglosci 01 20161110 dzien niepodleglosci 02 20161110 dzien niepodleglosci 03 20161110 dzien niepodleglosci 05 20161110 dzien niepodleglosci 07

Pomiędzy dwoma ostatnimi stanowiskami biegał gazeciarz sprzedający " Kurjer Polski" i "Gazetę Poranną" oraz rozrzucający ulotki. Przy każdym ze stanowisk znalazł się tablet wyświetlający krótką prezentację dotyczącą danego tematu.
Po części artystycznej widzowie zaproszeni zostali do samodzielnego zapoznania się z poszczególnymi stanowiskami.

Multimedialne wydarzenie artystyczne miało za zadanie przybliżyć historię Polaków, tradycję zrodzoną z 11 wieków historii polskiego narodu. Historię nieraz trudną, powikłaną, często dramatyczną i pełną konfliktów. Wykazać, że - pomimo różnic w poglądach, pomimo nieporozumień i różnych kolei losu - mamy wspólne doświadczenia i wspólne tradycje; trwamy jako naród w tej naszej wielowiekowej niełatwej jedności.

 

"Aktorzy Signum wystąpili dla całej szkoły w dość nietypowym projekcie. Na głównym ekranie wyświetlane były informacje i filmy dokumentalne dotyczące czterech ważnych na polskiej drodze do niepodległości wydarzeń, a ilustrowały je scenki odegrane przez odpowiednio przebrane osoby na czterech stanowiskach:
1. poganki przy Światowidzie i mnich z krzyżem, 2. Rycerz krzyżacki i polski przy zamku, 3. Legionista i harcerka przy wystawie broni, 4. zbuntowani robotnicy pod poznańskimi krzyżami.
Po zakończeniu występu widzowie mieli okazję obejrzeć dokładnie każde stanowisko. Czekały tam na nich różne rekwizyty oraz filmy odtwarzane na tabletach.
To wydarzenie spodobało się wszystkim uczniom naszej szkoły"

 

"Przedstawienie to w doskonały sposób ukazało uczniom ponad tysiącletnią historię naszego kraju. Historię często niełatwą, ale pokazującą, że nic nie jest ważniejsze dla Polaków od dobra ich ojczyzny"

 

"Każdy z nas powinien jeszcze raz przywołać wspomnienia z naszej historii i ujrzeć ducha walki oraz niesamowitą siłę Polaków. Nasi przodkowie też popełniali błędy i podejmowali złe decyzje, ale odnosili również ogromne sukcesy i dokonywali rzeczy niemożliwych. "

 

"Przedstawienie dla uczniów gimnazjum i liceum uświetnił swoją obecnością ks. dr Wiesław Alicki, który zaprezentował kilka sztuk broni ze swojej kolekcji."


"Poprzedniego dnia wieczorem spotkaliśmy się w sali teatralnej, aby zmontować przywiezioną w częściach scenografię: posąg Światowida, zamek rycerski, mur i krzyże poznańskie. Rozłożyliśmy rekwizyty: atrapy broni i amunicji, rycerskie hełmy, tarcze i miecze, telefony polowe, kaski i tarcze milicyjne, kostkę brukową, tablety z prezentacjami. Pracowaliśmy w szkole aż do godziny 21.30"


"W przedstawieniu jednego z wydarzeń uczestniczyłam ja, przebrana za harcerkę, oraz mój kolega. Razem czytaliśmy słowa, jakie wypowiedział Piłsudski. Ważną rolę po naszej scenie odegrał Gazeciarz, który zapraszał widownię do nabycia "Kuriera Warszawskiego" oraz rozrzucał ulotki. (...) Uważam, że całe wydarzenie było bardzo ciekawe i warte obejrzenia. Pomimo naszych małych wpadek widownia była zadowolona. Najtrudniejsze było pilnowanie swoich stanowisk podczas zwiedzania ich przez widzów: musiałam zmierzyć się z urwisami, które chciały sobie zabrać łuski amunicji na pamiątkę..."

 

"Moim zdaniem taka forma prezentacji ważnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny jest bardzo interesująca i na długo pozostanie w naszej pamięci."

 

Klasa 2 G