Audioteatr w Krakowie
W czwartek, 27.10 w Teatrze Ludowym część naszej szkoły podstawowej uczestniczyła w projekcie "Audioteatr", dzięki któremu podczas spektaklu "Przygody Arka Noego" zastosowana została audiodeskrypcja dla osób niewidomych. Nasi uczniowie od kilku już lat spotykają się z niewidomymi rówieśnikami podczas wspólnie przeżywanych wydarzeń artystycznych. Audiodeskrypcję przeprowadził współpracujący ze szkołą Zespół Artystyczny Artina w ramach projektu "Dotyk Teatru - udostępnienie sztuk teatralnych osobom niewidomym".
W kwietniu Zespół Artina zaprosił do współpracy przy audiodeskrypcji uczniów Gimnazjum i liceum przy okazji organizowanego wraz z Teatrem Ludowym Koncertu Piosenki Kaczmarskiej. We wrześniu pracowaliśmy wspólnie w Kinoteatrze Wrzos przy audiodeskrybowanym widowisku "JOT-KA" w ramach Krakowskich Nocy Teatrów.
Audiodeskrypcja w Teatrze Ludowym została udostępniona dzieciom z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej oraz osobom zaproszonym przez Polski Związek Niewidomych, jak również dzieciom widzącym z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie oraz dzieciom z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 5 - w ramach integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych.
Projekt powstał przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
"Przygody Arka Noego" to spektakl Michała Rusinka oparty o historię chłopca niosącego pomoc uwięzionym i nieszczęśliwym zwierzętom. Błyskotliwy tekst sztuki ubarwiony został wspaniale skomponowanymi piosenkami i bogatym ruchem choreograficznym. Na scenie wystąpili zarówno dorośli, jak i bardzo młodzi aktorzy. Widzowie mogli podziwiać kolorowe stroje i barwne rekwizyty artystów. Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidzące wzbogacały swój świat dźwięków wyobrażeniem scenografii i ruchu na scenie.
Po spektaklu artyści wyszli zza kulis do widzów, by porozmawiać, odpowiedzieć na niezliczone pytania, pozwolić dzieciom niewidomym na poznanie świata scenicznego za pomocą dotyku.
Widowisko bardzo przypadło do gustu młodej widowni, o czym świadczyły huraganowe brawa i ogromna radość malująca się na wszystkich twarzach.