Udział I Prywatnego Liceum i Gimnazjum w Ogólnopolskim Projekcie Audiodeskrypcji Teatralnej.
Często mijamy ludzi niewidomych. Poświęcamy im minutę uwagi. Czasem ze współczuciem pomyślimy, jak trudno im zapewne funkcjonować. I idziemy do swoich spraw. Ale oni nie chcą współczucia. Chcą móc w miarę normalnie żyć i korzystać z życia. Ale aby tak się stało, musimy się wzajemnie rozumieć, wyjść sobie naprzeciw.
I tu otwiera się pole do działania dla nas, widzących. To nasze zadanie - uczynić świat dla nich przyjaznym, zaproponować otwarcie na nowe dziedziny, dotąd często niedostępne.
Temu celowi ma służyć szeroko pojęta audiodeskrypcja.
AUDIODESKRYPCJA to słowny opis wizualnego obrazu wyjaśniający jego sens i kontekst.
a) Można zaproponować wycieczkę w krainę przyrody za pomocą programów audiodeskrybowanych,
b) Można dokonać opisu dzieła malarskiego,
c) Można za pomocą audiodeskrypcji umożliwić obejrzenie i zrozumienie filmu,
d) Można umożliwić jak najpełniejsze uczestnictwo w spektaklu teatralnym.
Audiodeskrypcja
Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej.
Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy.
Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie. Dzięki temu przekaz staje się bardziej zrozumiały, a odbiór – przyjemniejszy.
Nasze Liceum oraz III klasa Gimnazjum miały okazję przyjrzeć się bliżej działaniu projektu audiodeskrypcji.
Przed muzycznym spektaklem "Ziemia Obiecana" opartym na motywach powieści W.S.Reymonta (na który udaliśmy się 5 grudnia do Teatru Słowackiego) otrzymaliśmy kilkanaście zestawów słuchawkowych umożliwiających bezpośredni udział w audiodeskrypcji musicalu. Spotkaliśmy się także z osobą od kilkunastu lat niewidomą, panem Tomkiem, który przekazał nam swoje refleksje związane z odbiorem sztuki przez niewidomych. Dowiedzieliśmy się również, że dla niewidomych audiodeskrypcja to okno na świat sztuki i tak naprawdę jedyna droga, aby mogli oni uczestniczyć w różnorodnych projektach artystycznych.
Pan Tomek obiecał nam wizytę w naszej szkole i pokazanie nam sposobów radzenia sobie z rzeczywistością przez osoby niewidome.
"Spektakl Ziemia Obiecana był audiodeskrybowany, dzięki czemu niewidomi odbiorcy wiedzieli, co się dzieje na scenie. Podczas sztuki założyłem specjalny odbiornik ze słuchawką. Zamknąłem oczy i wyobrażałem sobie słuchając lektora, co się dzieje na scenie. Było to bardzo trudne z tego względu, iż nie jesteśmy przyzwyczajeni do wyobrażania sobie świata, tak jak to na co dzień muszą czynić osoby niewidome"
"Po zakończonym spektaklu spotkaliśmy się z panem Tomkiem, który opowiedział nam o wyobrażonym przedstawieniu. Był bardzo zadowolony, podobnie jak i my. Wszyscy go podziwialiśmy"
"Przed i po spektaklu odbyliśmy spotkanie z panem Tomkiem, niewidomym, który towarzyszył nam podczas oglądania spektaklu. Byłam dla niego pełna podziwu i szacunku Dla każdego z nas zetknięcie z nim było niesamowite, bowiem zobaczyliśmy, jak człowiek straciwszy nagle wzrok umie normalnie funkcjonować w świecie..."
"Spotkanie z panem Tomkiem pozwoliło dowiedzieć się czegoś, czego nie mamy okazji przeżyć. Możliwość posłuchania lektora dla niewidomych było doświadczeniem zupełnie nowym, które pozwoliło wyobrazić sobie chociaż częściowo, jak czują się niewidomi podczas odbioru sztuki, której nie mogą zobaczyć. Nie mogłam sobie wyobrazić tragedii osób niewidomych..."
"Odniosłam wrażenie, że z zamkniętymi oczami zupełnie inaczej postrzegam nie tylko otoczenie, ale i sam spektakl, dopowiadając sobie w wyobraźni niewiadome szczegóły"
Janek Chrapisiński
Natalia Siwik
Laura Macura
Magda Mróz