DYSKUSJA O ZAKAZACH

Szkolny wrzesień powitał nas straszną wieścią: w polskich szkołach wprowadzono zakaz sprzedaży wielu niezdrowych produktów spożywczych, co w praktyce oznaczało zamknięcie większości szkolnych sklepików. No bo co sprzedawać, skoro niemal wszystko, co smaczne, jest niezdrowe?! :)

Wywiązała się dyskusja na temat nakazów i zakazów. Oto niektóre z opinii:
- Według mnie zakazy są konieczne, ale bez przesady. Może sklepiki szkolne sprzedają dużo niezdrowych produktów, lecz jeśli popatrzymy na całą naszą żywność, to naprawdę niewielka jest różnica. Niemal w każdym sprzedawanym w sklepach spożywczych produkcie jest chemia.
- Zakazy są niepotrzebne! Władze wymyślają je tylko po to, aby ludzi ograniczać. Każdy człowiek powinien wyznaczać sobie swoje granice, bo to w jego interesie jest, aby był zdrowy i bezpieczny. Jeśli chce żyć, to powinien zapisać pasy w samochodzie, ale nikt nie powinien narzucać takich zachowań - każdy powinien mieć obowiązek sam zadbać o siebie.
- Uważam, że nakazy są potrzebne- nawet jeśli część ludzi ich nie przestrzega, pomagają one ustalić, co jest dla nas dobre, a czego powinniśmy unikać. Ludzie, którzy ich przestrzegają, unikają wypadków, nie niszczą środowiska. Oczywiste jest, że niektórzy i tak będą łamać przepisy, ale spora część ludzi będzie się do nich stosować.
- Według mnie zakazy są potrzebne. Bez nich człowiek miałby wolna rękę, aby czynić zło bezkarnie. Wiele osób z chęcią działałoby wbrew przepisom, ale zakazy i kary za ich łamanie powstrzymują ich.
- Myślę, że zakazy i nakazy spełniają formę drogowskazów dla ludzi. Ale ich przestrzeganie zależy tylko od nas samych. Człowiek jest istotą myślącą i zdolna do oceny sytuacji. Powinien umieć sam podejmować właściwe decyzje. Niektóre zakazy bywają nielogiczne, a większość trudno nam zaakceptować, gdyż ograniczają nasze przyjemności lub przyzwyczajenia.
- Bez zakazów w świecie panowałby chaos. Każde prawo próbuje ulepszyć świat i uczynić życie bezpieczniejszym, ale nie ze wszystkimi zakazami będziemy się zgadzać.
- Zakazy i nakazy są ludziom potrzebne. Niektórzy mają wystarczająco dużo inteligencji i samokontroli i wiedzy o świecie, aby podejmować właściwe decyzje, ale wielu są potrzebne, aby w ogóle odróżniać dobro od zła.
- Gdyby każdy z nas żył według własnych praw, świat stanąłby na głowie. Ale też musimy się bronić przez przesadna ingerencją wpływów zewnętrznych na nasze życie - reklamy bywają tak nachalne, że stają się naszymi wewnętrznymi nakazami i stajemy się ich niewolnikami. Nakazy powinny zmusić ludzi do refleksji nad ich wyborami, a nie tylko narzucać normy postępowania.
- Wycofanie szkodliwych produktów ze sklepików szkolnych jak najbardziej ma sens, jeśli uświadomimy sobie, że dzięki temu będziemy po prostu zdrowsi. Ale wiadomo, że uczniowie nie będą tymi zakazami zachwyceni...

Dyskutowali uczniowie z klasy 3G:
Pola Mazur
Laura Macura