UROCZYSTOŚĆ ZWIĄZANA Z ROCZNICĄ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

(reportaż licealny)

Uroczystość rozpoczęła się od pełnego emocji wystąpienia Pani Dyrektor, która wróciła wspomnieniami do ważnych w dziejach Polski wydarzeń, takich jak: rocznica Wybuchu I Wojny Światowej oraz rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Nie zabrakło oczywiście odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.

20141111 pp hymn

Wszyscy zebrani mieli w tym dniu niebywałą możliwość obcowania „na żywo” z historią. Sala była pełna stanowisk, które przybliżały zgromadzonym los Polaków żyjących w okresie II Wojny Światowej. Przy akompaniamencie złowieszczych dźwięków z Alei Szucha w Warszawie, gdzie katowano Polaków, zaprezentowano:

Sanitarny punkt pomocy poszkodowanym

20141111 pp sanitarny

Biuro gestapo

20141111 pp gestapo

Barykady i wejście do kanałów

20141111 pp kanal 20141111 pp barykada

Gazeciarz warszawski

20141111 pp gazeciarz 20141111 pp gazeta

Poczta powstańcza

20141111 pp poczta

Mur z patriotycznymi napisami

20141111 pp mur

Po usłyszeniu syreny alarmowej zgromadzeni usiedli na swoich miejscach, po czym wyświetlony został dokument przedstawiający w skrócie informacje na temat I Wojny Światowej.

Potem odtworzony został dokument pokazujący sylwetkę naszego patrona – Józefa Piłsudskiego.

Ostatnim filmem były pełne emocji nagrania kronik z czasów II Wojny Światowej przy muzyce zespołu Sabaton.

Ciekawym pokazem grupa artystyczna „Signum” pod wodzą Pani Justyny Krzysztyńskiej zilustrowała strach, oczekiwanie na śmierć podczas bombardowań.

20141111 pp teatr1 20141111 pp teatr2 20141111 pp jk

Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia raz jeszcze wystąpiła Pani Dyrektor, która w pierwszej kolejności podziękowała wszystkim tym, którzy poświecili swój czas na przygotowanie tego dnia. Wyrazy uznania należą się przede wszystkim Pani Justynie Krzysztyńskiej – inicjatorce tego spektaklu wraz z jej podopiecznymi. Następnie rozpaliła w sercach zgromadzonych ogień patriotyzmu. Tematem jej przemowy była nasza własna tożsamość narodowa i jej codzienna pielęgnacja.

20141111 pp dyr

Na zakończenie wszyscy razem śpiewali piosenki towarzyszące powstańcom warszawskim, między innymi: Pałacyk Michla, Hej, chłopcy, bagnet na broń, Warszawskie dzieci.

Piotr Pyjas IIIA
Bartosz Sala IIIA