Jacek Kaczmarski w życiu naszej szkoły

Już od kilku lat wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Solvay oraz Domem Kultury Podgórze realizowany był program edukacyjny "Wychowanie przez sztukę", w ramach którego nasza szkoła oraz zespół artystyczny ARTINA (współtworzony przez Justynę Krzysztyńską, Jana Błaszczyńskiego i Zbigniewa Huptysia) organizowały koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego.

W roku 2014, z okazji 10-lecia śmierci Artysty, program pod tytułem "Krzyk" został rozbudowany do wielopłaszczyznowej imprezy kulturalnej, łączącej pokolenia, środowiska i różne dziedziny sztuki.

Część I : "KRZYK w BIBLIOTECE"

7

W sobotę 4 kwietnia 2014 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej dzieci z naszej Szkoły Podstawowej uczestniczyły w warsztatach malarskich, na których ilustrowały swoimi obrazami piosenki Kaczmarskiego, a ściany sal ozdobiła galeria obrazów i zdjęć autorstwa naszych uczniów.

Galerię przygotowała nasza plastyczka Olga Olechowska oraz Kraina Wyobraźni.

8

Część druga imprezy adresowana była do starszej młodzieży - na scenie Biblioteki pojawili się uczniowie naszego gimnazjum i liceum w spektaklu autorskim "Banita", opartym o twórczość Jacka Kaczmarskiego i Edwarda Stachury. Występowali też zaproszeni przez nas goście: uczniowie III LO we własnym wykonaniu piosenek artysty, a młodzież z klasy tanecznej XXX LO w ilustracyjnym programie choreograficznym.

Gościliśmy w naszym projekcie autora książek o życiu i twórczości J.Kaczmarskiego, poznańskiego wykładowcę, dr.Krzysztofa Gajdę - oraz twórcę filmu "Jacek" - warszawskiego dziennikarza Jakuba Mędrzyckiego.

Późne popołudnie wypełnił krótki koncert piosenek artysty w wykonaniu Krakowskiego Chóru Męskiego ECHO pod batutą naszego muzyka, Zbigniewa Huptysia, a na widowni pojawili się nasi uczniowie wraz z rodzicami.

Część II:

9

Wieczorem w Małopolskim Ogrodzie Sztuk na sali widowiskowej odbył się koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu zespołów: Trio Łódzko-Chojnowskie oraz Nothing Serious, a także Pauliny Bisztygi - adresowany do dorosłej publiczności. Uczniowie naszego liceum współpracowali przy organizacji tego wydarzenia. Kronika Krakowska zamieściła w Wiadomościach relację z koncertu.

Część III: "KRZYK w Teatrze"

10

W poniedziałek 6 kwietnia w Teatrze Ludowym odbyły się dwa koncerty piosenek Jacka Kaczmarskiego, przy organizacji których pracował Zespół Artystyczny Artina, Kraina Wyobraźni, Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I.Gałczyńskiego oraz uczniowie naszego Liceum i Gimnazjum.

Piosenki wspaniale wykonane przez Kwartet PROFORMA z Poznania ilustrował multimedialny pokaz obrazów oraz teatralizacje utworów w formie pantomimy, wykonane przez zespoły teatralne SIGNUM i EVVIVA L"ARTE zrzeszające uczniów naszego Gimnazjum i Liceum.