2022.11.10 Święto Niepodległości

20221110-110651-2

W przeddzień Święta Niepodległości klasa 7 SP i 2 zorganizowały teatralizowaną prezentację historyczną przedstawiającą trudne i wzniosłe dzieje Polski od czasów pierwszego rozbioru po współczesność.

Na sali teatralnej pojawiły się stanowiska przedstawiające poszczególne ważne chwile z historii naszego narodu:

- rozbiory z reprezentującą je carycą Katarzyną
- powstanie listopadowe z czyszczącymi broń powstańcami,
- siennik i świecę symbolizujące tragiczną historię zamęczonego przez carat 21-letniego Karola Levittoux,
- powstanie styczniowe z wyszywającymi sztandar kobietami w czarnych sukniach – i mężczyznami wykuwającymi kosy
- lata po I wojnie światowej i mur, na którym gazeciarze wieszali obwieszczenia dotyczące kształtowania się polskiego państwa po odzyskaniu niepodległości oraz krzyczące o zabójstwie pierwszego prezydenta II RP, Gabriela Narutowicza
- współczesność, gdzie dwie osoby przygotowywały paczki pomocowe dla Ukrainy w ramach akcji humanitarnej na tle trzech flag: polskiej, ukraińskiej i Unii Europejskiej.

Prezentacja filmowa przybliżyła nam historyczne dzieje za pomocą obrazu i piosenek, a po prezentacji Pani Dyrektor jako historyk opowiedziała naszej szkolnej społeczności o tych trudnych i bohaterskich czasach.

O godz. 11:11 uroczyście odśpiewaliśmy 4 zwrotki Polskiego Hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".